2021’in Parolası: Meyve ve Sebze

Meyve ve sebze, Türkiye için oldukça değerli ürünler olsa da ülkemizde bu ürünlerin tanıtım ve pazarlaması konusunda henüz başarılı adımlar atılamamıştır. Dünya sebze ve meyve üretiminde ilk 5 içinde yer alan ülkemizin bu potansiyelini kullanabilmesi, 2021 yılı için oldukça başarılı işlere imza atılmasını tetikleyecektir. 

Birleşmiş Milletler tarafından 2021 yılının Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı olarak adlandırılması dünya çapında bu besinlere verilen önemi de kanıtlar niteliktedir. İnsan sağğının korunması ve çevrenin kirletilmemesi adına bu ürünlere yönelmenin çok değerli olduğu kabul ediliyor. COVID-19 virüsü ile uğraşırken bir yandan da sağlıklı yarınlar için kapı aralamayı hedefleyen Birleşmiş Milletlerin bu çabası gerçek anlamda takdire şayan!

Meyve ve Sebze Üretiminde Küçük İşletmeler Başı Çekiyor

2020 yılında karşı karşıya kalınan sağlık krizi ve insanların beslenme alışkanlıklarındaki dönüşüm nedeni ile bağışıklık sistemini destekleyecek çözümlere başvurulması çok daha önem kazandı. Bu konuda meyve ve sebzelerin oldukça değerli olduğu açık. Ancak bu besinlerin üretimi safhasında da verimliliğin ön planda olması şart. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre üretimin sürdürülebilir kılınmasında en önemli yapıların küçük ölçekli işletmeler olduğu ifade ediliyor.

Aile işletmeleri olarak da anılan bu işletmeler, verimliliği çok zirveye taşıyamıyor olsalar da üretimde sürekliliğin sağlanması bu işletmeler sayesinde mümkün. Bu nedenle de küçük ölçekli üreticilerin desteklenmesi ile yeni fırsatlar doğma şansı ortaya çıkıyor. Üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması adına gerekli olan küçük işletmelere desteğin, doğru politikalar aracılığı ile devamlı kılınması şart.

Günde 400 Gram Meyve ve Sebze Tüketmelisiniz

Sebze ve meyve konusunda birbirinden özel uygulamalara başvuran Birleşmiş Milletlerin hazırladığı eylem planına göre insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına mutlaka 400 gram meyve ya da sebze tüketmeleri gerekiyor. Daha sağlıklı yarınlara kapı aralamak adına gerekli görülen bu durumun bütün insanlık için önemli bir madde olduğu kesin.

Meyvelerin ve sebzelerin insan yaşamındaki önemine binaen, üstelik bu ürünlerin üretiminde ilk 5’te yer alan bir ülkenin fertleri olarak tüketime önem vermeliyiz. Daha sağlıklı nesiller için bunun şart olduğunu bilmeliyiz.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir