Sebzeler sofralarımızda mutlaka tüketmemiz gereken besinlerdendir. Uzmanlar haftada en az 3 kez sebze yemeği tüketmemiz gerektiğini söylüyor. Zaten sebze yemeklerinden hoşlananlar bu uyarıya ihtiyaç duymuyorlar bile. Peki, sebze yemeklerinden hoşlanmayanlar ya da sebze yemeklerini sevse de yeni bir arayış içinde olanlar, sizler kurutulmuş sebzeleri denediniz mi? Kurutularak yoğunlaşan, güzelleşen aromaları ve ulaştıkları kavruk hoş dokularıyla kurutulmuş sebzeler; sofralarınız için mükemmel seçim olabilir. Aktara girdiğinizde rengarenk görüntüsüyle dikkat çeken bu ürünler besleyici içeriği korunarak sofranıza geliyor. Bu yazımızda sizlere, sebzelerin nasıl kurutulduğunu ve vitaminlerini koruyarak nasıl muhafaza edildiğini anlatacağız.

  • Sebzelerin hazırlanması

Kurutulacak sebzeler, öncelikle tarladan taze taze toplanır. Çürük ve ezik olanlar tamamen ayrılır. Çünkü kurutma işlemi, çürük ve ezik sebzelerle yapılamaz. Bu yüzden, kurutulacak sebzeler mutlaka kaliteli ve taze olmalıdır. Böylece, bu kurutulmuş sebzelerle yaptığınız yemekler hem çok lezzetli olacak hem de kokularıyla sofranızı şenlendirecektir.

Özenle seçilen sebzeler bir sonraki aşamada güzel bir şekilde yıkanır. Sebzeler genelde yere yakın yetişen ürünler olduğu için çamurlarının iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Temizlikten sonra, sebzeler seçilerek türlerine göre ayrılır.

  • Haşlanma aşaması

Sebzeler haşlanırken kaynar suya atılmamalı, kesinlikle buharda haşlanmalıdır. Çünkü buharda haşlanan sebzeler lezzetlerini ve zengin besin değerlerini suya bırakmazlar. Haşlama işleminde sebzelerin dokuları yavaşça gevşer ve sebzeler yumuşak bir hal alır. Bu da kurutma işlemini kolaylaştırır. Ayrıca bir tüyo verelim, haşlama aşamasından sonra, sebzeleri hemen soğuk suya sokmalısınız. Bu şekilde, sebzelerin o canlı renkleri korumasını ve lezzetlerini muhafaza etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Sebzelerin kurutulması ve terletilmesi

Sebzeler iplerden geçirilerek kurutma tahtalarında kurutulur. Kurutma işlemi havanın sıcak, kuru ve hafif rüzgârlı olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Sebzeler fırında kurutulacaksa fırın hafifçe ısıtılıp kapatılır ve sebzeler fırının içine yerleştirilir. Bu süreçte soğuyan fırın tekrar hafifçe ısıtılır ve işlem sebzeler kuruyana kadar devam eder. Bunun ardından sebzeler bir tencere içine konup 8 10 gün bekletilir. Terletme olarak bilinen bu işlem, tüm sebzelerin aynı kuruluk seviyesine ulaşabilmesi için önemli bir aşamadır. Aktarlarda rengarenk haliyle gözümüze hitap eden, lezzetiyle adeta dalından yeni koparılmış hissi veren o güzel kuru sebzeleriniz artık hazır!

Kurutulmuş Sebzelerin Avantajları

Kurutulmuş sebzelerin aromaları, taze sebzelerden çok daha yoğundur. Böylelikle hem lezzetleriyle hem kurutulmuş taze dokularıyla yemeklerinize ayrı bir boyut katarlar.  Ayrıca uzun süre saklanabilir olan bu besinlere istediğiniz zaman, ilk günkü besleyiciliğinde ulaşabilirsiniz. Sizler de oldukça pratik ve kullanışlı olan kuru sebzelerle sofranıza bambaşka bir renk katın!

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir