Anadolu’da geçmişten bugüne kadar hem vücuda olan faydalarıyla hem de her alanda kullanılabilmesiyle vazgeçilemeyen asırlık ürünlerden birisi de zeytinyağıdır. Her yemeğe tat veren zeytinyağı, günümüzde de çok sık kullanılan ve bütün ailelerin mutfağından ayırmadığı bir yağdır. Akdeniz’e özgü zeytin ağaçlarının meyvesinden oluşan, fabrikalarda üretilen ya da tarım işçilerinin elinden geçirilen ve sofralarımıza ulaşan zeytinyağı, aslında ülkemizin her yöresinde hazırlanır. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yaygın olan zeytincilik, adeta tüm şehirleri zeytinyağı ile bereketlendiren bir üretimdir.

Zeytinin geçmişine bakıldığında ilk insandan bu yana var olduğu biliniyor. Bulunan arkeolojik kalıntılar ve efsanelerde yazılanlara göre, tarımın başlangıcından çok daha önce ortada olduğu ve bu zamana kadar geldiği söylenenler arasında. Zeytinyağı işçiliği ise, 6. Yüzyılda ve İzmir şehrinin Klazomenai kentinde başlamıştır. Bu süreçten itibaren zeytinyağı üretimi ve ihracatı durmadan günümüze kadar gelmiştir.

Zeytinyağının Kullanım Alanları
Zeytinyağı bakıldığında hayatımızın her evresinde farklı alanlarda kullanılıyor. Öncelikle mutfakta bizden ayrılmayan zeytinyağı, sabun, şampuan, duş jeli ve krem üretiminde de sık kullanılan ürünlerden biridir. Aynı zamanda televizyonlarda izlediğimiz yağlı güreşlerde de kullanımı mevcuttur. Sağlığımıza ve cilde olumlu etkileriyle zeytinyağının kullanım alanları oldukça geniştir.

Zeytinyağının Faydaları
Zeytinyağını adeta bir eczane olarak adlandırmamız mümkün. Sağladığı faydalarla birçok derde deva olan zeytinyağı, insan sağlığından saç bakımına kadar her alanda faydalarıyla meşhurdur. Peki zeytinyağının bize sağladığı faydalar neler?

Zeytinyağı kan şekerini ve kan basıncını düzeltir, diyabet ve tansiyon hastaları için bir ilaç niteliğindedir.
Vücuttaki toksinlerin hızlı atılmasına yardımcıdır ve karaciğerimizi temizleyerek var olan problemlerin iyileşmesini sağlar.
Saç köklerini besleyerek, saçların daha güçlü ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda hastalıklara karşı direnç kazandırır.
Cildi besler, nemlendirir, parlaklık sağlar ve herhangi bir tahrişe neden olmaz.
Sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
Kanser riskini azaltır.
Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda yemeklerde ya da sabah bir kaşık zeytinyağı tüketmeniz vücudunuzdaki problemleri iyileştirmekle birlikte daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir