Kafelerde, lüks ortamlarda dekorasyon amacı ile kullanılan çam kozalakları aslında vücudumunuz için birer şifa kaynağı. Eski yıllardan beri büyüklerimiz tarafından tedavilerde ilk adres olan kozalak şurubu, son dönemlerde de oldukça popüler hale geldi. Peki astım ve bronşitin tedavisinde, nezle ve grip hastalıklarını iyileştirmede büyük etkisi bulunan ve popülerleşen kozalak şurubu nedir? Nasıl Yapılıyor? Gelin birlikte tüm detaylarını öğrenelim.

Kozalak Şurubu Nedir?

Kozalak şurubu, çam ağaçlarından yeni toplanmış yeşil kozalaklardan elde edilen bir kıvamlı şuruptur. Yapılış aşamasında belirli bir miktarda yeşil kozalak alınır ve su ilave edilerek kaynatılır. Ardından istenilen miktarda, genellikle 2 yemek kaşığı bal eklenir ve çam kozalağı şurubu elde edilir. Oluşan bu şurup, hastalıklarda adeta bir şifa kaynağı olarak adlandırılıyor. Vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmediği gibi reçeli de aynı oranda sağğımıza olumlu etki ediyor.

Çam Kozalağı Şurubunun Faydaları

Çam ağaçlarının meyvesi kozalakların vücudumuza birden çok fayda sağladığını biliyor muydunuz? Özellikle şurup haline ya da reçel haline getirildiğinde tüketildiği zaman adeta bir şifa iksirine dönüşüyor. Kozalak şurubu dediğimiz şifa iksirinin faydaları;

  • Var olan bir solunum rahatsızlığınız var ise ilaç görevi görür. Bronşit ve astım tedavisinde destekleyici etkisi vardır.
  • Tüketildiğinde sakinleştirici etkisi ile sinir ve stres durumlarını ortadan kaldırır. Dinginlik verir.
  • Vücut bağışıklığını güçlendirir, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
  • Düzenli tüketildiği takdirde dişlere de iyi gelen kozalak şurubu, diş etlerinin sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.
  • İçeriği sayesinde saçlarınıza etki ederek daha canlı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Stresi azaltıcı etkisiyle gece uykularına da iyi gelir ve uyku problemlerini ortadan kaldırır.

Kozalak Şurubunun Zararı Var Mı?

Kozalak şurubu doğru yapıldığında ve düzenli tüketildiğinde vücuda herhangi bir zarar verecek etki bırakmaz. Ancak yapılış aşamaları doğru olmalı ve aşırı tüketilmemelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kozalak şurubu yapmak için kullanılan yeşil kozalakların olgunlaşş olmasıdır. Tam olgunlaşmamış kozalaklar tüketildiğinde sindirim sistemine olumsuz etkiler yaratabilir. Bu tür önemli adımlara dikkat ederek belirli aralıklarla kozalak şurubu tüketebilirsiniz.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir