Her sofrada mutlaka bulunması gereken yumurta, vücudumuzun ihtiyacı olan temel besinleri içeren oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Düzenli tüketimde vücudumuza fayda sağlayan, işleyişini düzenleyen ve protein bakımından zenginliğiyle sağğımızı koruyan bu besin, çok sık tüketildiği için günümüzde sağlıksız koşullarda da üretilebiliyor. Besin değeri yüksek köy yumurtalarının yanında, kimyasal maddeler ile fabrikada seri üretime geçen yumurtalar da mevcut. Peki hangi yumurta tercih edilmeli? Uzmanlar, köy yumurtasının çok sağlıklı olduğunu ve fabrika yumurtalarının kimyasallar ile temas ettiği için köy yumurtalarının tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Peki köy yumurtası ile fabrika yumurtalarının farkları sadece bununla mı sınırlı? Neden organik yumurtalar tercih edilmeli?

  • Köy yumurtası içeriğinde kimyasal madde bulunmaz.

Köy yumurtası ile fabrika yumurtalarının en belirgin farkı, köy yumurtalarının kimyasal madde içermemesidir. Doğal besin kaynakları ile yaşamını sürdüren ve yumurtlayan tavuklardan elde edildiği için tüm yumurtalar doğal ve sağlıklıdır. Vitamin, mineral ve protein bakımından zengin organik yumurtalar, fiziksel gelişimde etkili olduğu gibi beyin gelişiminde de etkilidir ve yağ yakımında da büyük rol oynar. Fabrika yumurtaları ise içerdiği kimyasallardan dolayı kansere ve hormonal bozukluklara yol açabilir.

  • Köy yumurtası hormon takviyesi ve koruyucu ilaç içermez.

Fabrikada yetişen hayvanlara, hastalık kaptıkları takdirde antibiyotik kullanılabiliyor ya da hormon takviyesi yapılabiliyor. Yapıldığı takdirde ise kullanılan herhangi bir koruyucu ilaç tavuklardan yumurtalara geçiyor. Fakat köy tavukları için bu söz konusu değil. Bu yüzden köy yumurtaları çok daha sağlıklı, koruyucu içermeyen ve vücutta herhangi olumsuz bir etkiye yol açmayan yapıya sahiptir.

  • Köy yumurtalarının besin değeri çok daha yüksek!

Köy yumurtaları ile fabrika yumurtaları içerdiği vitamin, mineral ve yağ bakımından benzer olsa da organik yumurtaların besin değeri çok daha yüksek. Yaklaşık 3 kat daha fazla A-E vitamini ve omega-3 yağı içeren köy yumurtaları hem çocukların hem yetişkinlerin sağlıklarına çok daha faydalı. Bu yüzden diğer maddeler de göz önünde bulundurulduğunda, fabrika yumurtaları yerine köy yumurtaları tüketilmeli ve sağğımız korunmalıdır.

Yumurtanın köy yumurtası olup olmadığını anlamak için ise belirli özellikleri incelemelisiniz. Köy yumurtalarının kabuğu diğerine nazaran daha sağlam ve temiz kokuludur. Siz de dış kabuğuna dikkat ederek rahatlıkla köy yumurtası seçebilirsiniz.   

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir