Anadolu’da atıştırmalık olarak çok tercih edilen ve her evin lezzetli tatlıları menüsünde vazgeçilmez olan cevizli sucuklar, oldukça basit bir yapılışa sahip. Köme ismiyle de adlandırılan cevizli sucuk, ülkenin dört bir yanında sıklıkla yapılan, küçük değişiklikler olsa da aynı lezzeti veren ve her zaman evlere misafir olan bir tatlıdır. Şimdiye kadar lezzetini tatmamış olanlar ya da her zaman bu eşsiz tada kavuşmak isteyenler vereceğimiz tarif ile dilediğinde cevizli sucuklara sahip olabilir ve masalarınızı bu lezzetle donatabilir. Şimdi tarifimize geçelim ve mükemmel lezzete ortak olalım.

Cevizli Sucuk Malzemeleri ve Yapılışı

Malzemeler:

  • ½ kg ceviz içi
  • 3 su bardağı pekmez
  • 4 su bardağı su
  • ½ su bardağı nişasta
  • ½ su bardağı şeker
  • ½ su bardağı un

Yapılışı:

Cevizli sucuk için ilk önce pekmez ve suyu kaynatarak bir şıra elde edin. Daha sonra ise cevizleri iğne yardımı ile yorgan ipliğine dizerek hazırlanan şıraya batırın. Pekmez su karşımı ile kaplanan cevizleri kuruması için herhangi bir yere asmalı ve yaklaşık 2 gün süre ile beklemelisiniz. 2 gün süre sonucunda lezzetine doyum olmayan bir cevizli sucuk sizleri bekliyor olacak.

Cevizli sucuk yapılışında önemli olan 2 ana unsur vardır. İlk olarak cevizleri ipe dizerken ince bir iğne kullanmalısınız. Bu sayede cevizlerin bütünlüğünü koruyabilir, parçalanmasını önleyebilirsiniz. İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise, cevizler dizildiğinde ve şıraya batırıldığında birbiri ile yapışmaması için cevizlerin dışına nişasta sürebilirsiniz.

Cevizli Sucuğun Faydaları

Cevizli sucuk, ana maddeleri olan ceviz ve pekmezden ötürü oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır. Antioksidan özelliğe sahip ceviz, içerisinde bulundurduğu protein ve minerallerce de zengin bir besindir. Bu sayede hem beyne iyi gelir hem de kanın pıhtılaşmasında ve kanser tedavisinde olumlu etkileri vardır.

Pekmezin ise bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansızlık için büyük fayda sağlayan bir besindir. Aynı zamanda damar sertliğine iyi gelen, kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan ve demir eksikliğini azaltan, vücuda sağlık katan bir malzemedir. Bu yüzden cevizli sucuk her iki ana maddesi sebebiyle de oldukça faydalı bir tatlıdır.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir