Köy tavukları yumurtadan çıkar çıkmaz doğal ortamlarında yetişmeye başlarlar. Gezmesi ve beslenmesi için yeterli alan verilir. Böylelikle köy tavuğu kuvvetli kaslara sahip olur. Eti sıkı olan köy tavuğu; fabrikasyon tavuklarına göre geç pişer, derisi yağlı olur ve eti çok daha lezzetlidir.

Fabrikasyon tavukları ise, köy tavuklarına nazaran daha lezzetsiz ve kalitesiz durumdadır. Bu tavuklar yumurtadan çıkmalarından kesim zamanlarına kadar güneş ışığı görmezler ve hiç hareket imkanlarına sahip olmadan ağızına kadar dolu kafeslerde büyütülürler. Kafeslerden çıkmalarına ve gezinmelerine imkân tanınmaz. Tahmin edeceğiniz üzere hareketsizlikten kasları ve kemikleri zayıf kalır. Çok fazla beslenen ve antibiyotik yüklemesi yapılan bu tavuklar çok kısa bir sürede kesilebilecek erişkinliğe ulaşırlar. Aynı zamanda olması gerekenden çok daha etli ve kilolu olurlar. Öyle ki zayıf olan kasları ve kemikleri vücudunu taşıyamaz noktaya gelir. Bu durum da tavuğun hormon düzeylerini bozar. Sizce hormonları bozuk tavukları yemek ne kadar sağlıklıdır?

Normal bir tavuğun erişkinliğe ulaşması 5 ay ile 8 ay arasında değişiyor. Fabrikasyon tavuklar ise 42 günde erişkinliğe ulaşıyorlar. Doğal bir tavuğun 42 günde olgunlaşması mümkün değildir. Hızlı olgunlaşsın diye gördüğü işlemlerle tavuk insan sağğına zararlı hale gelir. Bunu sırf hızlı bir şekilde raflara sunmak ve getirisini maksimum seviyeye çıkarmak için yaparlar. Oysa ki tavuk doğal ortamında ve antibiyotik kullanılmadan üretilse o kadar sağlıklı üründür ki gencinden yaşlısına herkes tüketmelidir. Bahsettiğimiz bu tavuklar tam olarak köy tavuğu oluyor, çünkü köy tavukları doğası korunarak yetiştiriliyor.

Doğal Köy Tavuğunun Faydaları Nelerdir

Tavuk hem lezzetiyle hem vücudumuza olan faydalarıyla sık sık adından bahsettiren besin kaynaklarından biridir. Hücre yenilenmesini hızlandırmasıyla büyüme çağında olan çocukların ve gençlerin bu besini tüketmesi büyük bir önem teşkil ediyor. Özellikle sağlıklı şartlarda yetiştirilen tavuk eti, kolesterolün de düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zengin b grubu vitaminleriyle ve mineralleriyle de hafızanızı güçlendiriyor ve Alzheimer’a yakalanma riskinizi azaltıyor. Eğer ki unutkanlık çekiyorsanız bu lezzete sofralarınızda yer vermelisiniz. Ayrıca antibiyotiğe maruz kalmayan tavuğun dokuları besleyiciliği ve lezzeti yüksek lifler içerir. Bunu siz de eşsiz tariflerinizde deneyimleyebilirsiniz. Hormonal sağğınızı önemsiyor ve formunuza dikkat ediyor ve aynı zamanda lezzetli öğünlerle kendiniz şımartmayı seviyorsanız köy tavuğunu mutlaka denemelisiniz.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir