Covid-19 salgın hastalığı, ortaya çıktığı tarihten bu yana hayatımızı tamamen değiştiren küresel bir kriz haline geldi. Çeşitli sektörlerde yer alan girişimciler, bu dönemde varlığını sürdürmek için çeşitli hamleler yapmak zorunda kalıyor. Pandemi ve tarım da gündemimizde yer alan en önemli ve hayati konulardan bir tanesi. 13 Mart 2020 yılından itibaren hayatımızı tamamen değiştiren Covid-19 salgın hastalığı, çiftçilere büyük zorluklar yaşatmaya devam ediyor.

Dünya Gıda Örgütü (FAO) tarafından yapılan açıklamaya göre Hükümetlerin küresel salgında gıda güvenliği ve gıda ticareti üzerindeki etkilerini azaltmak için özenli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre ülkemizde yapılan üretim, salgın döneminde sıkıntı yaşamamızı engelleyecek düzeyde seyrediyordu. Ancak hem ihracatın hem de yem sektörünün etkilenmesi ülkemizde yapılan tarımsal üretimi büyük oranda etkiledi. Ülkeler, ihracat kalemlerini kısarak tarımsal üretimi ülke içinde muhafaza etmeye başladı. Bu yüzden, pandemi ve tarım kendi kendine yetebilen ülkelerde daha az zarara sebep oldu.  

Pandemide Tarım Nasıl Etkilendi?

Türkiye un ihracatında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Ancak Avrasya ülkeleri ile Rusya’nın büyük hububat üreticisi olarak yürürlüğe soktuğu ihracat yasakları, Türkiye’yi gıda ürünü ve yem ihracatında sıkıntıya sokacak gibi gözüküyor. 

İnternette yer alan raporlara göre ülkemizde soya üretimi olmadığı ve 3 milyon tondan fazla soya tüketimi yapıldığı saptanmıştır. Yem hammaddelerinde ise %60 oranında bir ithalat söz konusu. Bu koşullar devam ettiği takdirde, ülkemiz yem konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilir. 

Aynı zamanda pandemi ve tarım konusunda atılan adımlardan dolayı mevsimlik işçi çalıştırma ve mevsimine göre ekip biçme kararı alındı. Hasat, toplama, ekim ve dikim konularında ülkemizde büyük önlemler alınarak değişikliğe gidiliyor. Örneğin, Türkiye’nin bazı bölgelerinde meyve ve sebze ürünleri için hasadın başlaması beklendi. Ekim, dikim ve hasat için mevsimlik işçiler çalıştırıldı. Bunun yanında, pandemide tarım için hizmet veren tüm işçiler sağlık kontrolünden geçirilerek uygun ortam hazırlanıyor. Bu dönemde görev yapan mevsimlik işçilerin ise AFAD tarafından kurulan çadırlarda ikamet edeceği söylenenler arasında.  

Türkiye Pandemi ve Tarım Konusunda Hangi Adımları Attı? 

Günümüzde yaşanan pandemi ve tarım konusunda çeşitli stratejiler üretilmesi, ülkemizin ekonomisinin zarar görmemesi adına zorunlu hale gelmiştir. Ülkemiz, tarım sahaları ve verimli toprakları sayesinde kendine yetecek kapasiteye sahip bir ülkedir. Fakat bu dönemde, önlem amaçlı geliştirici stratejiler tasarlanarak, oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Bu stratejileri ise şöyle özetleyebiliriz:

  • İklim değişikliği ile Uyum Fonu’nun oluşturulması, 
  • Gübreleme, organik tarım, arazi toplulaştırma, biyoenerji kaynaklarına yatırım yapılması 
  • Tarım için yağmur hasadı kullanılması, 
  • Tasarruflu su kullanımı, 
  • Doğrudan iklim yöntemi, 
  • %100 basınçlı suya geçiş, 
  • şük gelirli çiftçiler için iklim değişikliğine uyum desteği verilmesi gibi önlemler, ülkemizin yürürlüğe sokabileceği stratejiler arasında.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir