Tarım işçisi çavuşu, bilinen adıyla tarım çavuşu, genel anlamda toprak sahibinin emri altında çalışan, toprakla ilgilenen, varsa yollarla ilgilenen; kısacası toprağın yer aldığı alanı ve o alana dair her şeyden sorumlu olan kişilere denir. Çavuşların fiyatları sabittir, getirilen ve bulunan işçi başına kadın ise 3TL, erkek ise 5TL olarak sabitlenmiştir. Örneğin, işçi çavuşunun getirdiği 100 işçinin 100’ü de erkekse, işçi çavuşu başlangıç olarak 500TL kazanacaktır. Maaşlarını haftalık alan çavuşlar, arazinin boyutuna ve işlerin yoğunluğuna göre haftada ortalama 1.500-3000TL maaş alırlar.

Fiyat bilgisinden sonra gelin birlikte çavuşların görevlerini inceleyelim.

İşçi Çavuşlarının Görevleri

Çavuşlar, işçilerin işlerini layığıyla yaptıklarından emin olmalı. Dolayısıyla, ürünlerin verimli ve sağlıklı olmasından çavuşlar sorumludur.

Tarım işçisi çavuşları, işçilerin sağlıklarından da sorumludurlar. Kanunen 18 yaş altında çalışan olması yasaktır, çavuşların buna da dikkat etmesi gerekir.

Çalışma saatlerine ve molalara çavuşlar karar verir.

İşçilerin bulundukları yerden alınıp çalışma alanına getirilmesinden çavuşlar sorumludur.

Arazi içerisinde kullanılan tarım aletlerinden çavuşlar sorumludur.

Özetleyecek olursak, tarım arazisi içinde çavuşlar tam yetkiye ve sorumluluğa sahiptir. İşçi bulma, çalıştırma, işçi ve iş güvenliği, makine güvenliği gibi konular onların sorumluluğu altındadır.

Sitemizde çavuş ilanı ekleyecek olanlar, konumlarını ve iletişim numaralarını eklemelidir. Aksi halde iş bulmaları zorlaşacaktır.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir