ş ayları karı ve soğuğu getirdiği gibi hastalık ve enfeksiyonları da beraberinde getiriyor. Bizi yataklara düşüren bu kış günlerinde etkilenen malesef sadece biz değiliz. Kümes hayvanlarının ve özellikle tavukların vücut dirençlerinin düşük seviyede olması sebebiyle hastalığa yakalanmaları da an meselesi oluyor. Hal böyle olunca tavuk besleyen birçok aile üretimlerinden verim alabilmek için çözüm arıyor. 

Tavukların bağışıklık sistemini güçlendirecek ve onları dinç bir sağğa kavuşturacak çözüm, hepimizin bildiği doğal antibiyotik kaynağında yatıyor: Sarımsak. Soğan ve sarımsağın buluştuğu doğal antibiyotik tarifimiz ile tavuklarınızın sağğını kış aylarında koruyabilirsiniz. 

Tavuklar için Doğal Antibiyotik Tarifi

Malzemeler:

  • 5 litre su
  • 1 çay bardağı sirke (elma ya da üzüm)
  • 1 adet soğan
  • 6 diş sarımsak

Doğal Antibiyotik Hazırlanışı:

  • İlk önce 5 litrelik suyun içerisine 1 çay bardağı sirkenizi ekleyin. Sirkenin elma ya da üzüm sirkesi olması fark etmiyor.  
  • 6 diş sarımsağı parçalara ayırın ve daha küçük boyutlara getirerek su ve sirke karışımınıza ekleyin. 
  • 1 adet soğanı da sarımsak gibi küçük parçalara ayırarak üstüne ekleyin. 

İşte tavuklarınızı koruyacak, hastalığa yakalanma risklerini en düşük seviyeye indirecek doğal antibiyotiğin yapılışı bu kadar basit. Sarımsağı, virüs ve parazitlere olan yüksek etkisi, bakterilere karşı öldürücü mekanizması ile en iyi doğal ilaç maddesi olarak kullanıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, karışımı hemen hayvanlarınızın tüketmesi için vermemelisiniz. Minimum 6 gün bekleterek tüketmelerini sağlamalısınız. 

Tavuklar için hazırladığımız doğal antibiyotiği tüketim için sunmadan önce oluşan tortulardan arınması için süzme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir tülbent yardımı ile boş bir bidona süzebilir, birden fazla şişeye süzerek daha rahat kullanım sağlayabilirsiniz. Daha sonra ise hazırladığımız karışımın belirli bir süre dayanıklılığını korumasına adına serin ortamlarda muhafaza etmelisiniz. Bu sayede çok daha uzun bir müddet kullanabilirsiniz.

Tavukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Vücudumuzun koruma mekanizmasını güçlendiren besinlerimiz soğan ve sarımsak, tavukların bağışıklık sistemine de olumlu yönde etki ediyor. Siz de tarifini verdiğimiz doğal antibiyotiği kullanarak tavuklarınızın sağğını koruyabilir, üretiminize sekte uğratmadan sezonu kapatabilirsiniz. 

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir