2021 yılının başlamasıyla beraber kimyasal gübre fiyatları akıl almaz derecede zamlandı. %80’in üzerinde zam uygulandığı bilinen kimyasal gübreler, bu sene üreticiyi de tüketiciyi de zorlayacak gibi görünüyor. Gübre almakta zorlanan çiftçiler aynı zamanda verim düşmesinden dolayı da büyük bir endişe içerisinde. Üretimin azalması durumunda ise elbette bu olay tüketicinin sofrasına yüksek gıda fiyatları olarak yansıyacak. 

Türkiye’deki önemli çiftçi birlikleri ve tüketiciler bu durum karşısında önlem alınmasını talep etti. Bunun üzerine büyük gübre üreticileri ile toplanan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, iki bakan yardımcısının da katılımıyla durumu etraflıca ele aldılar. Dövizdeki artışa bağlı olarak hammadde ve ithal gübre fiyatlarının artması, gübre takip sisteminin fabrikalara getirdiği ek faaliyet gibi konuların konuşulduğu toplantıda fiyatların aşağıya çekilmesi talep edildi.

Kimyasal Gübre Neden Zamlanıyor?

Türkiye için şu anda en çok ihtiyaç duyulan ve dolayısıyla en çok zamlanan gübrelerin başını üre gübresi çekiyor. Üre gübresi üretiminde büyük bir açık söz konusu. İstanbul Gübre Sanayi A.Ş. (İGSAŞ)’nin açıkladığı verilere göre yıllık gübre üretim kapasitemiz 561 ton iken ülke geneli üre gübresi ihtiyacı tarım ve sanayi sektörlerindeki kullanımlarla beraber 3 milyon 400 bin tonu buluyor. Bu durum ülkemizi ithal gübreye iterken gerek döviz kuru gerek ithalat yaptığımız ülkelerin politik tavırları nedeni ile fiyatlar el yakıyor. Bununla birlikte Amerika’nın ambargo koyduğu İran’dan da ithalat yapılamıyor. Bu dönemde üre gübresi talebinde tüm dünyanın yöneldiği Mısır ise bu sıkıntıya fiyat artışıyla yanıt verdi.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Hububat fiyatlarındaki artış ile ülkemizde ve dünyada çiftçiler hububat ekimine yöneldi. Hububat ise en çok gübreye ihtiyaç duyan mahsullerden biri olduğu için kimyasal gübre ihtiyacı gittikçe artıyor. İran’ın da ürettiği gübrenin büyük kısmını Brezilya’ya ithal etmeye başlamasıyla Türkiye’de gübre fiyatlarında artışın görülmeye devam edeceği öngörülüyor. İGSAŞ bu durum karşısında kısıtlı gübre miktarını tarım ve sanayi sektörü arasında uygun biçimde dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Elbette çiftçimizin refaha erebilmesi adına devlet tarafından verilen gübre desteği, mazot desteği gibi ödemelerin artırılması gerekiyor. Bu süreç ve sonrasında devletin hangi desteği yapacağı ve elde edilecek sonucun ne olacağı ise henüz belli değil.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir