Zeytin ve zeytinyağı üretimi; Türkiye için oldukça önemli bir konu olurken ülkemizde son yıllarda yaşanan değişim ile birlikte iki ürünün de üretiminde düşüşler görüldü. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi açıklamalarına göre 1 milyon 316 bin 850 ton olarak tahmin edilen üretimin son yıllarda düşüş gösterdiği kabul edildi.

Türkiye’de ve dünyada yaşanan iklim değişiklikleri üretim standartlarında da ciddi değişimlere neden oldu. Zeytin ağacı varlığının artmasına rağmen iklim değişiklikleri nedeni ile üretimin benzer oranda artmaması üreticiyi zorluyor. 2020-12 yılı için yapılan rekolte tahminleri son 11 sezonun en düşük seviyelerine işaret ediyor. Zeytin üretimindeki düşüş zeytinyağı üretiminde de son 7 yılın en düşük seviyelerine neden oluyor.

Zeytin Ağacı Sayısı Artsa da Üretim Azalıyor

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi; geçen yıla oranla zeytin ağacı varlığında %4 artış gerçekleştiğini açıkladı. Ancak bu artışa rağmen üretimde herhangi bir artış olmadığı gibi aksine azalmalar meydana geldiği görülüyor. Türkiye’de zeytin üretiminin zirve yaptığı 2017-18 sezonunda 2 milyon ton sınırı aşılmış ve çok bereketli bir yıl sonrasında üretici zeytine daha çok yönelmişti. Ancak son 3-4 yılda gittikçe düşen üretimin az yağışlar ve iklim nedeni ile hayli zorlayıcı olduğu ifade edilebilir.

Kuraklığın her geçene gün daha ciddi boyutlara ulaşğı Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üretimindeki düşüşleri durdurmak adına maalesef bir önlem alınamıyor. Yağışların gelmesi ve verimliliği artması tel çare olarak kabul ediliyor.

Zeytin ve Zeytinyağı Üretimine Destekler de Yetmiyor

İklim değişiklikleri ve kuraklık nedeniyle yaşanan sorunların giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilere destekler veriyor. Ancak desteklerin bekleneni karşılamaması ve yeterli düzeyde olmaması üreticinin belini büküyor diyebiliriz. Rekoltenin gitgide düşmesi üreticinin kârlılığını imkânsız bir noktaya taşıyor. Üstelik karlılığın olmaması ve üreticinin finansal açıdan çok güçlü olmayışı kısa vadede endişe verici senaryolara neden oluyor.

Ülkemizin en önemli ürünlerinden olan zeytin ve zeytinyağı için yeterli önlemlerin alınmaması halinde Türkiye’nin uzun vadede bu ürünleri ithal eder hale geleceği açık. Üstelik üreticinin zeytin ağacından vazgeçmesi bir başka sorun olan işsizliği de tetikleyecek gibi duruyor.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir