Fidan, Fide ve Tohum

Bir tarım cenneti olan ülkemizde fidan, fide ve tohum yetiştiriciliği önemli bir yerde duruyor. Sebze fideleri ile üretilen ürünler sadece ülkemizde de değil, yurtdışında da geniş çapta bir pazara dahil oluyor.

Fidan yetiştiriciliğine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirli destekler de veriliyor. Devletin verdiği desteklerden yararlanmak isteyen kişiler her yıl tarım sektörüne hızla giriş yapıyor. Fidancılıkla birlikte kuşburnu ve ceviz yetiştiriciliği için de devlet destekleri bulunuyor. Fide ile üretilen sebzelere baktığımızda hayli geniş bir tablo ile karşılaşıyoruz. Biber, domates, pırasa, patlıcan, kereviz, karnabahar gibi sebzeler fide temellidir. Tohum üretimi için ise birtakım kriterler sahip olmak yeterli olmaktadır. Örneğin işletme için yeterli derecede bir bina, tarlada yetişen bitki türlerine dair numune alımı için gerekli teknik ekipman, üretim kapasitesi ne kadar ise en uygun şekilde gelecek depo ve tohum işleme tesisi gerekli olmaktadır.

Farklı Dallarda Yetiştiricilik Seçenekleri

Son yıllarda ülkemizde tarla sebzeciliğinde ve örtü altı fide kullanımı oldukça artmıştır. Bunun neticesinde ise ülkemizin hemen her köşesinde modern yöntemleri kullanan, geniş kapasiteli fide üretim tesisleri kurulmuştur. Fide üretiminde talebin her yıl daha da artması mevcut işletmelerin kapasitelerini artırmalarına yol açmakla beraber yeni fide üreten girişimcileri de pazara sokmaktadır. Tohumluk üretimi bakımından ülkemiz dünyadaki en uygun özelliklere sahip ülkelerden bir tanesidir. Etkenleri tek tek ele aldığımızda; ışıklanma süresi, sıcaklık, oransal nem, yağış ve ışık şiddeti bakımından en ideal ortam sağlanabilmektedir. Ayrıca böcek çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan ülkemiz tohum üretimi açısından adeta benzersiz konumdadır.

Fide Yetiştiriciliğinde Farklı Fırsatlar

Pek çok bölgemizde, yazlık ve kışlık bitkilerin olgunlaşma dediğimiz dönemlerinde oransal nemin düşüklüğü, yağışsız hava nedeni ile kaliteli ve hastalıksız tohumluk üretilebilmektedir. Bu anlamda hangi bölgede olunursa olunsun fide, fidan ve tohum yönünden oldukça zengin olan ülkemizde gerekli çalışmalar yapılabilmektedir. Bu anlamda her yıl sürekli katlanarak çoğalan sektör girişimcileri hem kendi işletmelerini öne çıkarmakta hem de ülke ekonomisinin çarkına ziyadesiyle katkı sağlamaktadırlar. Bu anlamda devletin de desteklediği bu alanlarda herhangi bir çalışma yapmak isteyenler için benzersiz fırsatlar olduğu söylenebilir.

About Author

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir